Systém elektronické evidence tržeb prošel několika úpravami na základě nálezu Ústavního soudu z prosince loňského roku. EET například nebudou podléhat bezhotovostní platby. Podívejte se na další změny a jejich dopady na obchodníky.
Od března vstupují v platnost změny v elektronické evidenci tržeb. Nově obchodníci nebudou povinni registrovat účtenku systémem EET při platbě kartou. Povinnost EET zcela odpadá pro internetové obchody, které nepřijímají hotovostní platby a inkasují pouze platbou kartou nebo převodem na účet.
Zároveň odpadne povinnost uvádět na účtence DIČ. Pokud je ale účtenka současně i daňovým dokladem podle zákona o DPH, tak zde nadále zůstává DIČ povinnou náležitostí. Podle vyjádření mluvčího Generálního finančního ředitelství Lukáše Heřtuse mohou obchodníci vystavovat EET účtenky při platbě bezhotovostními prostředky zcela dobrovolně. Stejné platí u uvedení DIČ.
Pokud chtějí e-shopy přestat odesílat data o uskutečněných nákupech na servery finanční správy, nemusí EET zcela rušit u finančního úřadu. Stačí pouze nastavit změnu údajů o provozovně, kterou lze provést v nastavení aplikace EET na daňovém portálu. Zároveň je možné úplně zrušit přístup do aplikace elektronické evidence tržeb. To však Generální finanční ředitelství nedoporučuje, neboť by obchodník nemohl nahlížet na dříve odeslaná data.
K uvedeným změnám v elektronické evidenci tržeb dochází na základě nálezu Ústavního soudu, který potvrdil, že platby kartou nejsou hotovostní transakcí, a proto nepodléhají EET. Nález Ústavního soudu dále konstatoval, že uvádění daňových identifikačních čísel u osob, které tvoří rodné číslo podnikatele, jsou zásahem do osobnostních práv. Ústavní soud také odložil třetí a čtvrtou vlnu EET, které měly začít platit od března a července.
Na výše uvedené změny reagují poskytovatelé elektronických pokladen. Mezi nimi je také poskytovatel softwaru pro EET DUNA, společnost Till Consult a.s., která již dokončuje aktualizaci softwaru. „Obchodník má již dnes možnost vypnout odesílání údajů o bezhotovostních platbách u faktur, přímý prodej přes kasu bude obsahem nové verze software. Při tisku dokladů podnikatelem fyzickou osobou a současně neplátcem DPH již nebude uváděno DIČ“, sděluje Ing. Iva Tomanová.
« zpět na přehled novinek