MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Chorvatsko, stejně jako Česká republika, při zavádění elektronické evidence tržeb zvýhodnilo restauratéry snížením sazby DPH, která z 25 % klesla na 10 %. Nyní se výše tamního DPH vrátila na původní 25% úroveň. Vlivem zvýšení sazby chorvatští restauratéři zdražují a obávají se snížení poptávky ze strany turistů. Nastane u nás stejná situace, když se zákonodárci inspirovali právě chorvatským modelem EET?

Chorvatsko zrušilo daňové zvýhodnění pro restauratéry

V Chorvatsku byla zavedena elektronická evidence tržeb před čtyřmi lety. Stát jako podporu podnikatelům při zavádění EET snížil restauratérům DPH z 25 % na 10 %. Jenže už o rok později chorvatská vláda zvýšila sazbu DPH na 13 %.

Další dva roky byla hladina daně z přidané hodnoty pro restaurace a pohostinství konstantní. Letos se ale sazba DPH vrátila na původní hladinu pětadvaceti procent.

V reakci navrácení daňové sazby na původní úroveň před zavedením EET jsou chorvatští restauratéři nuceni zdražovat. Zároveň se obávají, že vyšší ceny odradí utrácet jak místní obyvatele, tak především turisty.

České EET inspirované chorvatským modelem

Česká republika se při zavádění elektronické evidence tržeb inspirovala právě chorvatským modelem. A stejně jako v Chorvatsku došlo v Česku v rámci kompenzací nákladů souvisejících se zavedením EET ke snížení sazby DPH u jídla a nealkoholických nápojů z 21 % na 15 %.

Ministr financí Andrej Babiš snížení sazby obhajoval efektivnějším způsobem výběru daní po zavedení EET. Přetrvá snížená sazba DPH na jídlo a nealkoholické nápoje podávané v restauracích i nadále? Nebo se máme připravit na stejné zvýšení jako v Chorvatsku?

Ministr financí zvýšení DPH neplánuje

Andrej Babiš v rozhovoru pro Seznam Zprávy ujišťoval, že se čeští restauratéři zvýšení DPH nemusí obávat. „Z chorvatského modelu jsme se inspirovali pouze technologickým řešením, nikoliv jejich ekonomikou, která má úplně jiný charakter než naše. V Chorvatsku má sazba DPH v pohostinství na ekonomiku velký vliv. Naopak naše ekonomika je založena především na průmyslu. Z tohoto pohledu je souvislost s EET pouze s použitou technologií,“ řekl Andrej Babiš.

Ministr financí zároveň uvedl, že naopak vidí prostor pro další snížení daňové sazby, která by mohla ještě klesnout pod 15 %. Snížená sazba DPH v souvislosti s kompenzacemi EET zůstane ale pouze v segmentu pohostinství. Podle Andreje Babiše se v ostatních odvětvích DPH snižovat nebude.

Software Duna je na legislativní změny připraven

Případné opětovné navýšení sazby DPH na původních 21 % by bylo pro české restauratéry ránou pod pás. „Živnostníci a podnikatelé potřebují především stabilní daňové prostředí bez neustálých změn,“ říká Miroslav Till, ředitel společnosti Till Consult a.s., která stojí za vývojem softwaru pro EET Duna Cash.

„Ať už bude vývoj daňového zatížení jakýkoliv, je důležité připomenout, že námi vyvíjený software pro EET s názvem Duna Cash a návazné rozšiřující moduly EET pro účetní programy Duna umožňují pracovat s variabilní daňovou sazbou. Z případných legislativních změn proto nemusí mít uživatelé softwaru Duna obavy,“ dodává Miroslav Till.

« zpět na přehled novinek