Stravenky patří k nejběžnějšímu benefitu, který zaměstnanci dostávají. Díky stravenkám nebo poukazům může na daních ušetřit zaměstnavatel a navíc jimi zvyšuje příjem svých zaměstnanců. I proto přinesla novelizace zákona o DPH otázku, do jakého režimu této daně budou poukázky na stravování patřit.
Výkladem takzvané poukázkové směrnice se zabývala Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) spolu s daňovými experty společnosti Mazars. Směrnice Rady EU 2016/1065 byla implementována do českého zákona o DPH s účinností od 27. března 2019 a zavedla nová pravidla uplatnění DPH u poukazů.
„Stravovací poukázky a benefitní volnočasové poukázky vydávané členskými společnostmi APROPOS (Edenred, Sodexo, Up) těmto novým pravidlům podléhají,“ stojí ve stanovisku.
Klíčové je, že se stravenkami nebo poukazy dají hradit položky spadající jak do první snížené sazby DPH, tak i položky, které podléhají druhé snížené sazbě DPH. Tím naplňují definici tzv. víceúčelového poukazu. „Na základě této skutečnosti jsou stravenky a volnočasové poukázky i nadále distribuovány bez DPH,“ upozorňuje APROPOS.
DPH budou podléhat pouze případné zprostředkovatelské služby v souvislosti s distribucí stravenek. „Při samotném vydání nebo prodeji stravenek a benefitních poukázek k praktické změně uplatnění DPH pro zaměstnavatele a partnery nedochází,“ doplňuje asociace ve stanovisku.
Zaměstnavatelé tak budou i nadále dostávat od svého dodavatele poukázek daňový doklad, kde bude DPH účtována pouze u zprostředkovatelské služby, nikoliv u nominální hodnoty poukazů. Provize účtovaná zaměstnavateli i obchodním partnerům bude podléhat standardní sazbě DPH ve výši 21 %.
« zpět na přehled novinek