Emotivní diskuze o podobě elektronické evidence tržeb jsou již za námi. Elektronická evidence tržeb prošla legislativním procesem a 13. dubna vstoupila v platnost. Na první registrované platby si ale ještě několik měsíců počkáme. Povinnost vést elektronickou evidenci bude až od 1. prosince 2016. Víte však, jak se na evidenci připravit a co vše potřebujete?
V prvotní fázi se elektronická evidence tržeb podle zákonů 112/2016 Sb. a 113/2016 Sb. vztahuje na všechny podnikatele a živnostníky podnikající v ubytovacích a stravovacích službách. Později přijde povinnost elektronického odesílání dat také na další skupiny podnikatelů a živnostníků.
Podstatou elektronické evidence je registrovat veškeré hotovostní, ale i bezhotovostní platby prostřednictvím platební karty, stravenek nebo nabitím e-peněženky či čipové karty. Do elektronické evidence nespadají přímé bankovní převody z účtu na účet.
Pro mnoho živnostníků bude největší změnou přizpůsobení stávajícího technického vybavení. Zákonodárci upustili od jednotných registračních pokladen, tudíž formu sbíraných dat si do určité míry ovlivní sám prodejce.
V praxi to znamená, že k registraci příjmů stačí pokladna, která umožňuje tisk účtenek a softwarovou evidenci tržeb s odesláním dat přes internet. Pokud tuto pokladnu nevlastníte, je možné využít počítač, tablet nebo mobil s odpovídajícím softwarem, připojením k internetu a s tiskárnou pro tisk účtenek.
Pro zapojení do systému elektronické evidence je nutné zažádat o autentizační údaje, které slouží pro přístup na portál elektronické evidence a pro spravování softwarových certifikátů. Žádat o autentizační údaje bude nejdříve možné od 1. září 2016.
Žádost se bude podávat elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo na kterémkoliv finančním úřadě. U této žádosti nezáleží, pod který místně příslušný finanční úřad poplatník spadá.
Po získání autentizačních údajů se poplatník přihlásí na portál evidence tržeb a vyplní povinné údaje o své provozovně. Jelikož tržeb nemusí být dosaženo pouze v kamenných prodejnách, dochází k podstatné novince. Za provozovny se podle zákona nově považují také internetové stránky nabízející služby a produkty.
Po nahlášení provozovny obdrží poplatník unikátní identifikační certifikát, který spáruje veškeré příjmy z konkrétní pokladny s daným podnikatelským subjektem. Pro tento účel se identifikační certifikát instaluje do softwaru pokladního zařízení.
Podnikatel bude mít na výběr, zda využije jeden certifikát pro všechny své provozovny a pokladní zařízení, nebo pro každou pokladnu zažádá o samostatný certifikát.
Zákon o elektronické evidenci myslí také na situace a provozní podmínky, které neumožňují připojení k internetu. Evidenci lze proto ve výjimečných případech vést ve zjednodušeném režimu neboli v offline evidenci.
V těchto případech je nutné doručit data správci daně nejpozději pátý den od uskutečněné tržby. Zjednodušenou evidenci tržeb zároveň nemůže využívat každý. O udělení offline evidence rozhoduje správce daně na základě žádosti poplatníka. Na vydání rozhodnutí má správce lhůtu 15 dní.
Další informace týkající se například odesílaných datových formátů a struktury podání budou zveřejněny Ministerstvem financí v následujících týdnech. Aktuální informace se dozvíte na oficiálních stránkách elektronické evidence tržeb www.e-trzby.cz.
« zpět na přehled novinek