Mimořádná splátka hypotéky je vhodnou příležitostí, jak se zbavit závazku a ušetřit na budoucích úrocích. Předčasné splácení nově zjednodušuje úprava legislativy, která omezuje a v některých případech zcela ruší sankční poplatky. Předčasné splacení hypotéky, tak již nemusí být noční můrou.
Novela zákona o spotřebitelském úvěru 257/216 Sb. zavedla významnou změnu, která výrazně ulehčuje mimořádné splátky úvěrů. Podle novely klienti mohou předčasně splatit hypotéku bez nevýhodných sankcí, které od mimořádných splátek odrazovaly.
Poskytovatel úvěru má právo pouze na úhradu administrativních a účelně vynaložených nákladů. Výši těchto nákladů zároveň také reguluje legislativa. Administrativní poplatky za předčasnou splátku nesmí přesahovat úroky, které by klient při běžném splácení hradil. Jestliže je úvěr splácen alespoň 24 měsíců, nesmí být náklady vyšší než 1 % z mimořádné splátky. Toto omezení je navíc limitováno maximální částkou 50 000 Kč.
Za dodržení určitých okolností lze hypotéku splatit zcela bez sankcí. To se týká mimořádné splátky do výše až 25 % z celkové hypotéky. Splátka musí být ale provedena v krátkém období jednoho měsíce před výročím smlouvy. Mimořádnou splátku zároveň lze provést částečně i v plné výši v období tří měsíců následujících po vyhlášení nové úrokové sazby.
Tříměsíční období poskytuje klientovi dostatek času k refinancování celého úvěru nebo předčasné splátky. Mimořádné splátky bez sankcí ale nejsou samozřejmostí u všech hypoték. Vztahují se na hypotéky uzavřené po 1. 12. 2016. U hypoték, které byly uzavřeny dříve, je nutné počkat na novou fixaci nebo refinancování hypotéky.
S odečtením úroků z daní pomůže účetní software DUNA
Úroky z hypotéky lze částečně odečíst z daní. Podmínkou pro zaměstnance jsou odvody na dani z příjmu, jenž musí být vyšší než sleva na poplatníka, tedy 2 070 Kč. U OSVČ lze úroky z hypotéky odečíst v případě, že OSVČ vytvořila zdanitelný zisk a vztahuje se na ni daňová povinnost. To představuje celkový zisk v hodnotě vyšší než 165 690 Kč při základním zohlednění slevy na poplatníka. Zda, jako OSVČ budete povinni platit daň z příjmů, se jednoduše dozvíte v účetním softwaru DUNA.
Úroky z hypotéky se uplatňují jako daňový náklad. Částka, kterou si daňový poplatník může odečíst z daní, závisí na výši úrokové sazby a počtu let do konce splatnosti hypotéky. Z daňového základu si poplatník může odečíst až 300 tisíc korun ročně, přičemž jednotlivé úvěry je možné sčítat. Částka však nesmí přesáhnout 25 tisíc korun za měsíc. Podmínkou je užívání nemovitosti k vlastnímu trvalému bydlení nebo bydlení manžela, potomků či rodičů. Odečíst lze i úroky z úvěru na opravu bytu či domu, případně i na koupi pozemku.
Ekonomický a účetní software DUNA zároveň umožňuje správu majetku, vedení daňových a účetních odpisů a evidenci úvěrů včetně splátek hypoték včetně mimořádných splátek.
« zpět na přehled novinek