Od prvního února nabyla účinnost novela zákona o nemocenském pojištění. Novela upravuje podmínky čerpání poloviční nemocenské i poskytování informací mezi zaměstnavatelem a okresní správou sociálního zabezpečení.
Poloviční nemocenská je vyplácená osobám, které si pracovní neschopnost zavinily samy z důvodu fyzického napadení, v opilosti, pod vlivem drog nebo při páchání trestného činu. Až do teď byla těmto osobám vyplácená nemocenská až po ukončení šetření, které prokazovalo či vyvracelo jejich vinu. Přitom šetření mohlo probíhat i několik měsíců. Při prokázání zavinění pojištěncům vznikl nárok na nemocenskou dávku ve výši 50 %. Pokud pojištěnec úraz nezavinil výše uvedenými způsoby, náležela mu nemocenská v plné výši.
Nyní se nemocenské dávky budou vyplácet ihned po zahájení pracovní neschopnosti ve výši 50 %. V případě neprokázání podílu viny na pracovní neschopnosti z výše zmíněných důvodů, bude pojištěnci následně vyplacena celá částka oprávněné nemocenské dávky. Pojištěnci rovněž náleží náhrada mzdy během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti ve výši 50 % nebo 100 % podle zavinění pracovní neschopnosti.
S uvedenými změnami počítá také mzdový software DUNA Mzdy, který umožňuje účtovat náhradu mzdových nákladů během 14 dní pracovní neschopnosti v celkové i poloviční výši.
Od prvního února 2018 může zaměstnavatel požadovat po Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) sdělení, zda lékař zaměstnanci vystavil pracovní neschopnost nebo nařídil její ukončení. Tato možnost je přínosná v situacích, kdy se zaměstnanec bez udání důvodu nedostaví do práce a nereaguje na výzvy zaměstnavatele. To je například v případech akutní hospitalizace.
Okresní správa sociální zabezpečení zároveň vždy do 8 dnů informuje zaměstnavatele, pokud pojištěnci stanoví výši nemocenské dávky v sazbě 50 %.
Poskytnuté informace od OSSZ lze zohlednit ve firemním docházkovém systému, který je možné propojit se mzdovým softwarem DUNA Mzdy od společnosti Till Consult. Díky tomu může účetní i personální oddělení přehledně vést záznamy o zaměstnancích, jejich mzdových nárocích i odvodech na zdravotní a sociální pojištění.
« zpět na přehled novinek