Směrnice Evropské unie zpřísňuje podmínky pro odpočet úroků z daňového základu. Implementace směrnice do české legislativy se dočkáme v průběhu letošního roku. Zpřísnění podmínek je snahou Evropské unie o omezení účelové daňové optimalizace. Odhaduje se, že tímto krokem mohou firmy na daních zaplatit až o miliardu navíc.
Daňová optimalizace je ve firmách jakékoliv velikosti často skloňovaným termínem. Mezery v legislativě důmyslně využívají malé firmy i největší nadnárodní korporace, kterými jsou Alphabet, Apple, Amazon a mnohé další. Vždyť se řídí právní normou: „Co není zakázáno, je povoleno“. Problém nastává, když se z daňové optimalizace stává výdělečný nástroj pro vyvádění financí do daňových rájů a prostředek pro úmyslné kličkování před plněním daňové povinnosti.
Princip daňové optimalizace v rámci odpočtu daňových úroků spočívá ve výpůjčce financí od mateřské společnosti za stanovený úrok. Výše úroku zpravidla bývá v rozmezí od 10 do 15 %. Následné úroky pak stačí splácet v zemi, ve které není zavedena daň z úroků. Tímto krokem dochází k snížení daňového základu. Dceřiná firma v daňovém ráji navíc nemusí odvádět daň z úroků.
Omezení, které tuto činnost regulují, sice existují, pro příští rok by se ale měly zpřísnit. Konkrétní podoba implementace Evropské směrnice v české legislativě bude teprve představena. Již teď poradenské společnosti odhadují, že zpřísněním podmínek by mohly firmy na daních zaplatit až o miliardu navíc.
Nenechte si uniknout zásadní informace ze světa účetnictví, mzdové a personální agendy. Sledujte účetní blog DUNA a získejte informační náskok.
« zpět na přehled novinek