Na základě aktuální koronavirové krize a výhledu ekonomiky odložila vláda povinnost elektronické evidence tržeb z 1.5.2020 až na rok 2023. V této poslední vlně se mělo k novému systému evidence tržeb připojit asi 300 000 podnikatelů. Krizí vyčerpané drobné podnikatele sice odklad potěšil, toto rozhodnutí má ovšem dopad i na další oblasti.
Rozhodnutí o odkladu třetí a čtvrté vlny způsobilo, že zhruba třetina podnikatelů, která používala EET dobrovolně, tržby tímto způsobem evidovat přestala. Situaci neprospěla ani nejistá ekonomická situace a rostoucí nedůvěra a nespokojenost krachujících drobných živnostníků. Význačným mezníkem bylo uzavření restaurací, obchodů a služeb na jaře i na podzim tohoto roku.To vše způsobilo pokles v celkovém počtu evidovaných tržeb ze 4,3 miliard v loňském roce na 3 miliardy k letošnímu listopadu.
Odklad podstatně zasáhne do tržeb poskytovatelů EET pokladen, kteří v očekávání třetí a čtvrté vlny objednali reklamní kampaně, zaplatili za vývoj nových funkcí na míru řemeslníkům, taxikářům a dalším specifickým skupinám podnikatelů a nasmlouvali si obchodníky. U některých se mohou takto vynaložené náklady pohybovat i v řádech milionů korun.
Větší hráči na trhu se však úplné likvidace neobávají. Většina z nich totiž nabízí kromě elektronické evidence i další služby a v rámci jedné aplikace tedy přináší komplexní řešení, které firmám pomáhá řídit sklad, fakturaci, mzdy a další agendy. Firmy tedy využívají jejich software i nadále, a přestože jde funkci EET vypnout, nechávají ji často běžet i nadále.
Drobní podnikatelé, kteří nabízí jednodušší a levnější řešení orientované pouze na elektronickou evidenci, mohou na základě dvouletého odkladu zkrachovat. Investice totiž již byly provedeny, avšak zisky nepřijdou dřív než za dva roky.
Z důvodu odkladu na rok 2023 je jasné, že finální fázi EET bude mít na starosti už jiná vláda. Vzhledem k vyjádření mnoha odborníků na daňovou problematiku by tak mohl celý EET systém čekat konec.
« zpět na přehled novinek