Spousta firem i živnostníků je díky koronavirové krizi na samém pokraji krachu a atmosféra okolo různých opatření houstne. Ministryně financí Alena Schillerová se rozhodla jednat a rozzlobené podnikatele potěšit alespoň odkladem povinnosti elektronické evidence tržeb do roku 2023.
K tomuto rozhodnutí přistoupila ministryně kvůli aktuální situaci v podnikatelském sektoru, a to na základě diskuze s podnikatelskými svazy a asociacemi a po zvážení výhledu ekonomiky. Za odložení se u poslanecké sněmovny přimluvil i rozpočtový výbor.
Zda jde o opravdovou pomoc či jen populistický krok můžeme jen hádat, nicméně většina drobných živnostníků tento krok každopádně uvítá.
Původně se počítalo s tím, že poslední fáze EET bude spuštěna k 1.5.2020 a bude se týkat asi 300 000 podnikatelů z řad taxikářů, řemeslníků, účetních, advokátů či lékařů. Nyní však zůstává evidence tržeb na základě dobrovolnosti.
Podle předběžných propočtů ministerstva financí mělo květnové zavedení EET přinést do státního rozpočtu něco kolem 19 miliard korun. Za předchozí dva roky potom EET v již zavedených sektorech přineslo asi 33 miliard korun. Ministryně Schillerová poznamenala, že elektronická evidence tržeb měla být nástrojem k narovnání podnikatelského sektoru, avšak sama uznala, že za současného stavu je především důležité podnikatele podpořit.
Odklad EET vítají i odborníci na daňovou problematiku, dle kterých má finanční správa dostačující informace i bez zavedení EET a považují jej spíše za politickou záležitost. Tento krok ministryně Schillerové potom považují za úplný konec elektronické evidence tržeb.
« zpět na přehled novinek