Od ledna 2025 čekají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) vyšší povinné odvody na sociální i zdravotní pojištění. Změny, které přináší konsolidační balíček, mají zajistit vyšší budoucí důchody a dlouhodobou udržitelnost důchodového systému.
Vláda se rozhodla postupně zvyšovat minimální vyměřovací základ pro sociální pojištění, aby ho do roku 2026 srovnala na 40 % průměrné mzdy. Aktuálně platí OSVČ na hlavní činnost zálohy vypočtené z 30 % průměrné mzdy, ale tento podíl bude od ledna 2025 navýšen na 35 %. Výsledkem je, že minimální záloha na sociální pojištění vzroste o 907 korun měsíčně, u zdravotního pojištění se zvedá o 175 Kč, čímž se celková měsíční platba povinného pojistného zvýší téměř o 16 % na 7902 korun.
Důvodem pro zvyšování odvodů je nejen snaha zvýšit příjmy důchodového systému, ale také zajistit, aby podnikatelé po ukončení své kariéry nebyli odkázáni na nízké penze a sociální dávky. Zástupci vlády zdůrazňují, že vyšší odvody v současnosti by měly přinést adekvátnější důchody v budoucnosti.
Pro některé podnikatele může navýšení záloh znamenat výraznou finanční zátěž. Zvláště živnostníci s nižšími příjmy mohou být nuceni přejít na vedlejší činnost a hledat další zaměstnání. Zálohy na sociální i zdravotní pojištění je totiž nutné hradit bez ohledu na dosažený zisk – odvodům se nevyhnou ani podnikatelé, kteří v daném roce hospodaří se ztrátou.
Zvýšení minimálních odvodů se odrazí také na výši paušální daně, která zahrnuje všechny povinné platby v jedné měsíční částce. V roce 2025 se platba v prvním pásmu paušálního režimu zvýší z letošních 7498 Kč na 8716 Kč měsíčně. Ve vyšších pásmech paušální daně se částky nezmění.
Novinkou pro OSVČ bude také možnost čerpat ošetřovné, pokud budou alespoň tři měsíce odvádět nemocenské pojištění. Tento benefit by se měl vztahovat i na pracovníky na dohodu s nemocenským pojištěním a na osoby s malým rozsahem zaměstnání.
« zpět na přehled novinek