Po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců byla pozastavena elektronická evidence tržeb. Zákon, který reaguje na šíření koronavirové epidemie, v týdnu schválil Parlament České republiky, podepsal prezident a v pátek 27. března vstoupil v platnost.
V praxi to znamená, že žádný poplatník v uvedené době nemusí evidovat svoje tržby a ze strany ministerstva nebude tato povinnost nijak kontrolována. „Žádný podnikatel není povinen evidovat tržby po dobu trvání nouzového stavu a následujících tří měsíců," potvrdilo ministerstvo financí.
Jedním z důvodů opatření je podle resortu snaha, aby lidé kvůli EET nemuseli osobně navštěvovat finanční úřady. Podle ministryně Aleny Schillerové se to týkalo především poplatníků, kteří si tam kvůli startu 3. a 4. vlny chodili pro autentizační údaje a pro výměnu svých certifikátů si přicházeli také poplatníci z 1. a 2. vlny.
S celkovým pozastavením EET se odkládá také zavedení 3. a 4. vlny. Tu mělo ministerstvo financí spustit k 1. květnu. O odložení se tak uvažovalo už před kompletním pozastavením. „S ohledem na další vývoj situace, zejména uzavření či omezení fungování části provozoven, by mohlo docházet i ke komplikacím pro nyní již evidující poplatníky, a to například při zajišťování technické podpory nebo aktualizací certifikátů. Z tohoto důvodu přistoupilo ministerstvo financí k dočasně úplnému pozastavení EET,“ uvedlo ministerstvo financí.
Evidence se měla rozšířit na všechna odvětví ekonomiky, která nebyla zahrnuta v předchozích vlnách. Rozšíření počítalo s elektronickou evidencí u tržeb například pro řemeslníky, ale třeba i taxikáře, lékaře, advokáty a podobné profese. Výjimku bude mít předvánoční prodej kaprů nebo některé sociální služby.
Vláda vyhlásila nouzový stav ve čtvrtek 12. března na dobu 30 dnů. O jeho případném prodloužení bude muset rozhodnout poslanecká sněmovna. Pokud by tak neučinila a nouzový stav skončil v první polovině dubna, EET by se znovu rozjíždělo v první polovině července.
« zpět na přehled novinek