Dvě zaměstnání na zkrácený úvazek, nebo hlavní pracovní poměr doplněný dohodou o provedení práce nejsou ničím neobvyklým. Víte, jak se daní příjmy ze dvou zaměstnání? A jak dvě zaměstnání ovlivňují výši starobního důchodu?
Dva pracovní úvazky mohou být vykonávány různými způsoby. Nejčastěji se jedná o práci na hlavní pracovní poměr, která je doplněná dohodou o provedení práce (DPP) či dohodou o pracovní činnosti (DPČ). Hojně využívaná je také forma dvou částečných pracovních úvazků.
Základním pravidlem pro vykonávání dvou zaměstnání je možnost uplatnění daňové slevy na poplatníka, ve výši 2 070 Kč měsíčně, pouze u jednoho ze zaměstnavatelů. Podobně se uplatňuje daňová sleva na studenta a daňové zvýhodnění na děti. Stejné daňové slevy totiž nelze uplatnit u obou zaměstnavatelů současně. Zaměstnavatel zároveň musí u jednoho ze zaměstnavatelů podepsat prohlášení k dani.
Zaměstnanci, kteří v roce 2019 pracují alespoň v některém měsíci pro dva zaměstnavatele současně, a přitom je jim strhávána zálohová daň z příjmu, pak budou muset za rok 2019 podat daňové přiznání. Přitom ani jeden ze zaměstnavatelů by za zaměstnance neměl provést roční zúčtování daně.
Dvě zaměstnání nemají vliv na výpočet a úhradu sociálního a zdravotního pojištění. Od těchto odvodů jsou pouze osvobozeny DPP s hrubou měsíční odměnou do 10 000 Kč a DPČ s výdělkem do 2 999 Kč. Výdělek nad tyto limity podléhá zákonným odvodům. Zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance odvádí také zaměstnavatel.
Do starobního důchodu se evidují veškeré příjmy, ze kterých bylo odvedeno sociální pojištění. To znamená, že dvě zaměstnání, která podléhají odvodům sociálního pojištění, zvyšují průměrnou měsíční hrubou mzdu za odpracované roky, ze kterých se starobní důchod počítá. Dvě zaměstnání z pochopitelných důvodů nemají vliv na navýšení zápočtu odpracované doby. Vždy se zohledňuje počet odpracovaných měsíců, tudíž výkon dvou zaměstnání nezkrátí odpracovanou dobu nutnou pro udělení starobního důchodu.
« zpět na přehled novinek