MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Firemní nebo taky korporátní dluhopisy jsou v poslední době stále populárnějším trendem na českém trhu. Investice do dluhopisů ale rozhodně nejsou bez rizika, jak ukázal i nedávný krach dvou velkých tuzemských emitentů, společnosti ZOOT a skupiny EMTC. Na co si tedy u dluhopisů dát pozor?

Korporátní dluhopisy jsou pro společnosti, v tomto případě emitenty, jednou z forem získání finančních prostředků. Mohou sloužit například ke splácení starých závazků nebo k rozvoji firmy, třeba nákupu nových strojů. Naopak věřitel, tedy ten, kdo dluhopisy kupuje, přesně ví, na co budou použity. Dají se nakoupit už v řádech tisíců korun, garantují pravidelnou výplatu kuponu a především nabízejí zajímavější úroky než většina jiných investičních nástrojů. Navíc odpadá řešení daní.

I z těchto důvodů se firemní dluhopisy využívají v České republice stále častěji. Jejich výnos se pohybuje nejčastěji mezi pěti až deseti procenty a zjednodušeně se dá říct, že zhruba stejná je i míra rizik s nimi spojená. Podle údajů serveru nesplacene-dluhopisy.cz je jich problematických přibližně dvacet z více než dvou tisíc emisí.

Stejně jako jiné investiční nástroje, tak i firemní dluhopisy představují určitý risk. Trh s dluhopisy není regulován, jejich majitel tak nemusí najít kupce, nebo musí prodat pod cenou. Na druhou stranu s nimi může libovolně, kdekoli a bez omezení obchodovat. Rizikem je jistě i nižší likvidita, takže když věřitel tuší, že na společnost přijdou problémy, nemusí stihnout dluhopisy prodat včas.

 

Pozor na podezřele vysoké úroky

Zájemce o investování do firemních dluhopisů by si měl vždy zjistit dostatek údajů o společnosti. V opačném případě se vystavuje riziku úplné ztráty investice. Zejména u nabídek s neobvykle vysokým úrokem by měl být každý rozumný investor na pozoru. Zdaleka ne vždy ale musí jít hned o podvod.

Dalším z rizik je totiž selhání emitenta, ať už kvůli špatně odhadnutému vývoji na trhu nebo nějaké zásadní chybě při podnikání. Stejně tak se může do oboru vašeho emitenta promítnout ekonomická krize či jiné makroekonomické vlivy.

Do předpokládaného výnosu z dluhopisu může zasáhnout také inflace. I když je to v těchto letech spíše nepravděpodobné, vyšší míra inflace než slibovaný výnos může celou investici znehodnotit. Nižší výnosy věřitelům paradoxně může přinést i úspěch firmy. Pokud se jí daří nad očekávání, má možnost dluhopisy splatit předčasně a výnos z úroků pak bude o poměrnou částku nižší.

Investor také musí zvážit riziko spojené s pozdní platbou. Ta nemusí značit nějaké problémy na straně emitenta, ale pokud má věřitel na splátku kuponu navázány jiné odchozí platby, může se dostat do potíží.

« zpět na přehled novinek